Food Prices

Page 2 - Seeking answers? Join the AnandTech community: where nearly half-a-million members share solutions and discuss the latest tech.

Sho'Nuff

Diamond Member
Jul 12, 2007
6,211
121
106
They've definitely gone up. It's hard to get a good steak in this town for less than $30.

From the grocery store or a restaurant? The latter does not reflect food prices very accurate IMO. You can buy lobster in Maine for $3.99/lb at certain times of the year, but the seafood joints still charge $25-$30 for a 1 1/4 lb lobster.
 

Thump553

Lifer
Jun 2, 2000
12,832
2,619
136
Without straying into P&N territory, I note that milk prices in the US have been heavily subsidized for decades (since at least the Great Depression). The subsidy is going down/becoming more uncertain because of politics in Washington, DC-especially as regards the Farm Bill.

Without a doubt food prices have been rising in the US for quite a while now, but we must admit that our food costs are still very low-both historically and compared to the rest of the world. I suspect that those who complain about a $100/week grocery bill pay as much if not more on luxuries like cable, internet and cellphone service without even blinking.
 

rudder

Lifer
Nov 9, 2000
19,441
86
91
Prices on a lot of items are the same. The box sizes are the same. But now there is a lot more air inside the boxes.
 

slag

Lifer
Dec 14, 2000
10,473
81
101
Beef and fish prices have really gone up in the last couple of years. The sunday roast is being relegated to holidays now. Dairy has long been grossly overpriced here. Supposedly a lot of our food is being exported to China, which is why the prices are so high. Supply and demand. I guess they get a higher price over there.


Milk and eggs at Hyvee are $3.49 and $1.28 still but meat in general has gone through the roof.
 

gorcorps

aka Brandon
Jul 18, 2004
30,739
454
126
Is it just me or are food prices really rising? Prices are are on the up and up; especially beef and dairy products. Thoughts? No one is really talking about this either.

Nobody is talking about how things are getting more expensive, or the amounts in the package are getting smaller?

How big is the rock that you've been living under?
 

sswingle

Diamond Member
Mar 2, 2000
7,183
45
91
They told us before prices were up due to fuel prices. Wonder what their answer to that will be now.
 

runzwithsizorz

Diamond Member
Jan 24, 2002
3,497
14
76
You think it's bad now, just wait till Obamas' new tax's, and fee's kick in over the next 2 years. I guarantee 2, to 5 hundred dollars a month WILL be pasted on to you.
 

jlee

Lifer
Sep 12, 2001
48,518
223
106
Ground beef is ridiculous. I generally buy steak (NY strip, ribeye, etc) instead for an extra $1-2/lb. Dairy prices are lower here than what I remember from the east coast 3 years ago.
 

BUTCH1

Lifer
Jul 15, 2000
20,433
1,769
126
I don't notice/care.

If it's really a problem, I just eat less. 40 bucks a week max for food.




Cholesterol doesn't work that way. Also, there are health issues associated with eating kale. Eating too much of anything is bad for you.

$40/week?, you must be eating chicken hot dogs and ramen noodles.
 

who?

Platinum Member
Sep 1, 2012
2,327
42
91
The price of fish is going up because we've eaten most of the fish.
The cotton farmers in Arkansas couldn't compete with the Brazilians. The equipment in the cotton gin my cousin used was sold and shipped to the Brazilians and Arkansas now grows corn for ethanol and HFCS and it looks like Iowa.
 

Skaendo

Senior member
Sep 30, 2014
339
0
76
The price of fish is going up because we've eaten most of the fish.
The cotton farmers in Arkansas couldn't compete with the Brazilians. The equipment in the cotton gin my cousin used was sold and shipped to the Brazilians and Arkansas now grows corn for ethanol and HFCS and it looks like Iowa.

Yea a lot of the corn in South Dakota is grown for ethanol. IMO ethanol is the biggest waste of time, money and resources.

It costs more to make it than it's worth, and if you run it in a car or truck you lose performance not to mention residue build-up because you are actually burning OIL.
 
Oct 25, 2006
11,036
11
91
$40/week?, you must be eating chicken hot dogs and ramen noodles.

Nah, Low-ish carb high protein diet.

Tons of veggies, fruits, and greens, mixed with lots of chicken, tuna, and eggs.

Very easy to eat well on 40 dollars a week.
 

Insomniator

Diamond Member
Oct 23, 2002
6,294
171
106
I don't think its expensive at all, especially with things on sale. Chicken breast/thigh is $1-3 a pound, decent steaks $6/pound. 2LB bags of frozen jumbo shrimp that can be defrosted in 10 minutes and cooked PERFECTLY in like a minute cost ~18-20 bucks. I can make a pernil that lasts 3 meals for the GF and I and that costs what? 10 bucks total?

I guess you could say its rising, but I don't walk out of the grocery store thinking I'm getting ripped off every time. Why should a gallon of milk be packable, shippable for under 3 bucks?
 

doubledeluxe

Golden Member
Oct 1, 2014
1,074
1
0
It wasn't that many years ago that reglar Rib Eyes and New York steaks were $6-9/lb and $3/lb on sale.

Before really judging food prices though you really do have to look at your diet. If you're eating lots of fruits and vegetables and genuinely cook, food price volatility is really not that crazy.
 

Tweak155

Lifer
Sep 23, 2003
11,448
262
126
Biggest spike I've seen is lunch meat. In the last year alone it has gone up at least $1-$2 depending on brand.
 

ponyo

Lifer
Feb 14, 2002
19,688
2,810
126
I grocery shop regularly so I know the prices. Prices on meat and dairy have increased significantly the past year. We've also switched to buying organic brands on many items so I'm paying even more now. But I've learned to bend over and take it just as I did when gas prices shot up couple years back. The weekly savings at the gas pump is now going to food companies.
 

BUTCH1

Lifer
Jul 15, 2000
20,433
1,769
126
Nah, Low-ish carb high protein diet.

Tons of veggies, fruits, and greens, mixed with lots of chicken, tuna, and eggs.

Very easy to eat well on 40 dollars a week.

Do you eat mouse sized portions?, just a head of lettuce is $2 and that's not including the other veggies to make a decent salad, Chicken, if you buy it whole is about $1.39/lb, fruits (unless they are in season) are expensive as well, then you've got beverages and snacks too..
 
Oct 25, 2006
11,036
11
91
Do you eat mouse sized portions?, just a head of lettuce is $2 and that's not including the other veggies to make a decent salad, Chicken, if you buy it whole is about $1.39/lb, fruits (unless they are in season) are expensive as well, then you've got beverages and snacks too..

Nope. I lift so I eat a decent amount (Over 2000 calories a day and at least 100g of protein a day and less than 100g of carbs). And seriously, snacks? Who the hell needs that, that's a huge waste of money.

People buy tons of crap they don't need, but want to eat.
 

doubledeluxe

Golden Member
Oct 1, 2014
1,074
1
0
I splurge on my candy but where real money is saved is not buying a whole bunch of crap like soft drinks, excessive snacks, and processed food.

Chicken, vegetables, and rice is a dirt cheap meal. Learn how to make your own whole roasted chicken. That's gotta be one of the cheapest and best meals out there. Pulled pork and a myriad of other meals are both affordable and easy to make.

If on the other hand you're buying microwave and prepackaged meals a family of 4 will spend a lot more money. If you make a nice breakfast with eggs and juice it will cost you significantly less than going and buying donuts and coffee on your way to work.
 
sale-70-410-exam    | Exam-200-125-pdf    | we-sale-70-410-exam    | hot-sale-70-410-exam    | Latest-exam-700-603-Dumps    | Dumps-98-363-exams-date    | Certs-200-125-date    | Dumps-300-075-exams-date    | hot-sale-book-C8010-726-book    | Hot-Sale-200-310-Exam    | Exam-Description-200-310-dumps?    | hot-sale-book-200-125-book    | Latest-Updated-300-209-Exam    | Dumps-210-260-exams-date    | Download-200-125-Exam-PDF    | Exam-Description-300-101-dumps    | Certs-300-101-date    | Hot-Sale-300-075-Exam    | Latest-exam-200-125-Dumps    | Exam-Description-200-125-dumps    | Latest-Updated-300-075-Exam    | hot-sale-book-210-260-book    | Dumps-200-901-exams-date    | Certs-200-901-date    | Latest-exam-1Z0-062-Dumps    | Hot-Sale-1Z0-062-Exam    | Certs-CSSLP-date    | 100%-Pass-70-383-Exams    | Latest-JN0-360-real-exam-questions    | 100%-Pass-4A0-100-Real-Exam-Questions    | Dumps-300-135-exams-date    | Passed-200-105-Tech-Exams    | Latest-Updated-200-310-Exam    | Download-300-070-Exam-PDF    | Hot-Sale-JN0-360-Exam    | 100%-Pass-JN0-360-Exams    | 100%-Pass-JN0-360-Real-Exam-Questions    | Dumps-JN0-360-exams-date    | Exam-Description-1Z0-876-dumps    | Latest-exam-1Z0-876-Dumps    | Dumps-HPE0-Y53-exams-date    | 2017-Latest-HPE0-Y53-Exam    | 100%-Pass-HPE0-Y53-Real-Exam-Questions    | Pass-4A0-100-Exam    | Latest-4A0-100-Questions    | Dumps-98-365-exams-date    | 2017-Latest-98-365-Exam    | 100%-Pass-VCS-254-Exams    | 2017-Latest-VCS-273-Exam    | Dumps-200-355-exams-date    | 2017-Latest-300-320-Exam    | Pass-300-101-Exam    | 100%-Pass-300-115-Exams    |
http://www.portvapes.co.uk/    | http://www.portvapes.co.uk/    |