Food Prices

Page 4 - Seeking answers? Join the AnandTech community: where nearly half-a-million members share solutions and discuss the latest tech.

slag

Lifer
Dec 14, 2000
10,473
81
101
Certain things ive noticed huge differences, bacon is like 6 bucks a pack for anything on the average. Cheap crap (inedible) is at least 5

Farmland was on sale for $2.99 a pack about a month ago. If you bought $60.00 worth of food, you got $.60 off a gallon up to 20 gallons of gas at the pump. We bought $100.00 of bacon and its all in the freezer. We should be set for at least 6 months.
 

slag

Lifer
Dec 14, 2000
10,473
81
101
I can't remember the last time I had a steak. When a large pizza, loaded with cheese, sausage, pepperoni, onion, mushroom, olives, and bell pepper is $12.99 and can feed 4 people, or a steak is $15/lb and can feed one or two and you still need asparagus or potatoes, or something to go with it, the answer is almost always going to be pizza. 8 piece chicken is $7.99 at the grocery store and it tastes good. Chinese food is still relatively expensive though.
 

Linux23

Lifer
Apr 9, 2000
11,370
741
126
Ground chicken used to be a "higher end" meat (something you paid a bit more for to eat healthier), and ground beef was the cheap stuff. Now ground chicken is $2.99/lb, and ground chuck (80/20 stuff) is pricing out at $4.99/lb. What the hell??? My wife got me some steaks for my birthday and they were top sirloins...kind of the low end of the better steaks...and they were $9.99/lb!!! Ribeye is over $14/lb here. I think the California drought is causing the price spike, but beef is no longer affordable.

I'm waiting for fast food places to start raising their prices.

/this.

i have been without bacon in my fridge for months. switched to turkey bacon, which is not too bad.
 
Dec 10, 2005
27,488
11,822
136
I've seen food prices going up for years. I remember back in HS, when I worked in a grocery store (circa 2004/2005), food containers started to get smaller - 5 oz less OJ in a carton, smaller ice cream cartons, shrinking cereal boxes. Maybe they weren't all at once, but those were price increases, just foisted on consumers in a more surreptitious way.
 

Slew Foot

Lifer
Sep 22, 2005
12,379
96
86
Ground chicken used to be a "higher end" meat (something you paid a bit more for to eat healthier), and ground beef was the cheap stuff. Now ground chicken is $2.99/lb, and ground chuck (80/20 stuff) is pricing out at $4.99/lb. What the hell??? My wife got me some steaks for my birthday and they were top sirloins...kind of the low end of the better steaks...and they were $9.99/lb!!! Ribeye is over $14/lb here. I think the California drought is causing the price spike, but beef is no longer affordable.

I'm waiting for fast food places to start raising their prices.

i make my own ground chicken. 1 pound of chicken thighs(99 cents per pound) with one large chicken breast (1.99 pound). cheaper than the store and you dont have to worry about random ass chicken parts in the meat
 
Dec 10, 2005
27,488
11,822
136
Actually other countries don't want our food anymore because of the GMOs that our government approves and forces on our farmers & ranchers.

GMOs aren't forced on anybody and other countries are just kowtowing to their scientifically-ignorant masses.

Did you know another way that companies create new traits in plants, since the start of the atomic age, is to irradiate seeds, a process far more random than creating a plant modified through genetic engineering, and then select the ones that have the traits you want? Did you know the regulatory hurdles involved when starting from that process to bring a new plant to market are far less than a GMO? "Naturally" derived plants aren't necessarily safer: eg: the poison potato or toxic celery. And that's not even touching on pesticide issues (synthetic is not synonymous with more toxic)...
 

OutHouse

Lifer
Jun 5, 2000
36,410
616
126
I don't think its expensive at all, especially with things on sale. Chicken breast/thigh is $1-3 a pound, decent steaks $6/pound. 2LB bags of frozen jumbo shrimp that can be defrosted in 10 minutes and cooked PERFECTLY in like a minute cost ~18-20 bucks. I can make a pernil that lasts 3 meals for the GF and I and that costs what? 10 bucks total?

I guess you could say its rising, but I don't walk out of the grocery store thinking I'm getting ripped off every time. Why should a gallon of milk be packable, shippable for under 3 bucks?

 

Fritzo

Lifer
Jan 3, 2001
41,920
2,161
126
i make my own ground chicken. 1 pound of chicken thighs(99 cents per pound) with one large chicken breast (1.99 pound). cheaper than the store and you dont have to worry about random ass chicken parts in the meat

I think they cheapest I've seen chicken in the last few months was legs at $1.39/lb. Breasts are usually in the $2.99 range.
 

DrPizza

Administrator Elite Member Goat Whisperer
Mar 5, 2001
49,601
167
111
www.slatebrookfarm.com
I was just looking at the flier for the grocery store - need to get some ingredients for tonight's bbq chicken.

Prices:
Boneless skinless chicken breast: $1.77/lb, limit 100 pounds
Whole New York Strips: $5.77/lb, limit 100 pounds
Tony's Pizza $1.98 each
McCadam's or Cuba (well respected western NY brand) cheese: $1.98 for an 8oz block
Hot, fresh 16" pizza: $5.98
Chocolate milk: $1.50 / half gallon
Haddock Fillets $24.77 for 5 pounds
Eggs: $4/3doz
Duncan Hines cake mixes: $.88 each
US No 1 white potatoes: $1.25/ 5 lb bag
Case of 16oz bottles of water: $1.98
Apple Cider $1.50/half gallon
Deli sliced smoked ham $2.88/lb
Sugar: $1.68/4 pound bag
Ice cream: $2.98
1 pound butter: $2.88
bananas $.38/lb
Rotisserie chicken: $5.48



I could go on and on. Anyone think these prices are high? I don't. (And, for competition, there isn't another grocery store for 15 miles)
 

Ns1

No Lifer
Jun 17, 2001
55,420
1,599
126
I was just looking at the flier for the grocery store - need to get some ingredients for tonight's bbq chicken.

Prices:
Boneless skinless chicken breast: $1.77/lb, limit 100 pounds
Whole New York Strips: $5.77/lb, limit 100 pounds
Tony's Pizza $1.98 each
McCadam's or Cuba (well respected western NY brand) cheese: $1.98 for an 8oz block
Hot, fresh 16" pizza: $5.98
Chocolate milk: $1.50 / half gallon
Haddock Fillets $24.77 for 5 pounds
Eggs: $4/3doz
Duncan Hines cake mixes: $.88 each
US No 1 white potatoes: $1.25/ 5 lb bag
Case of 16oz bottles of water: $1.98
Apple Cider $1.50/half gallon
Deli sliced smoked ham $2.88/lb
Sugar: $1.68/4 pound bag
Ice cream: $2.98
1 pound butter: $2.88
bananas $.38/lb
Rotisserie chicken: $5.48



I could go on and on. Anyone think these prices are high? I don't.


Seems reasonable, but nobody said the deals aren't out there. A few years ago that NY Strip might've been 2.99 or 3.99.
 

KeithTalent

Elite Member | Administrator | No Lifer
Administrator
Nov 30, 2005
50,231
118
116
Almond and beef prices are crazy these days.

I actually bought pistachios instead of almonds yesterday because of this. Almond prices are bananas!

KT
 

Ns1

No Lifer
Jun 17, 2001
55,420
1,599
126
I actually bought pistachios instead of almonds yesterday because of this. Almond prices are bananas!

KT

yup, almond toffee from my favorite toffee shop went from $22/lb to $29 a pound earlier this year - I'm afraid to see what it's going to look like come xmas time but I can't buy them as gifts for offshore staff this year cuz it's so damn expensive.

Kind bars which use a lot of almonds went up almost $5/box this year.
 

KeithTalent

Elite Member | Administrator | No Lifer
Administrator
Nov 30, 2005
50,231
118
116
yup, almond toffee from my favorite toffee shop went from $22/lb to $29 a pound earlier this year - I'm afraid to see what it's going to look like come xmas time but I can't buy them as gifts for offshore staff this year cuz it's so damn expensive.

Kind bars which use a lot of almonds went up almost $5/box this year.

Ugh, damn it. I love almonds. I also love almond toffee.

KT
 

GagHalfrunt

Lifer
Apr 19, 2001
25,284
1,997
126
I think they cheapest I've seen chicken in the last few months was legs at $1.39/lb. Breasts are usually in the $2.99 range.


You're shopping in the wrong places. Breasts are always on sale somewhere at $1.99 a pound and sometimes $1.69 or so. Legs and bone-in thighs are routinely .79 or .89 cents a pound on sale.

With food prices all you have to do is learn the GOOD sale price of typical staple items and drill it into your mind that the sale price is the regular price. Something like boneless chicken is often $3.99 to $4.99 regular price and typical good sale is $1.99 a pound while $1.79 or less is a great sale. So simply do not buy at any price over $1.99. When the regular price is $4.99 and the good sale price is $1.99 when it's on sale for $3.49 you are not saving $1.50 a pound, you're wasting $1.50 a pound. As long as you have that mentality grocery shopping is easy and fairly economical. There are always deals.
 
Last edited:

Ns1

No Lifer
Jun 17, 2001
55,420
1,599
126
Ugh, damn it. I love almonds. I also love almond toffee.

KT

baklava from my favorite purveyors also use noticeably less pistachios. I'd rather them charge more and keep the quality the same
 

KeithTalent

Elite Member | Administrator | No Lifer
Administrator
Nov 30, 2005
50,231
118
116
baklava from my favorite purveyors also use noticeably less pistachios. I'd rather them charge more and keep the quality the same

I know that feel bro.

KT

Edit: holy shit you are only 800 posts behind me now.
 

Auric

Diamond Member
Oct 11, 1999
9,591
2
71
It shouldn't be surprising given cost reductions from industrial/factory farming have already been maximized, increasing global demand, consolidation, and corporate profit imperative.
 

KMFJD

Lifer
Aug 11, 2005
31,652
49,693
136
It shouldn't be surprising given cost reductions from industrial/factory farming have already been maximized, increasing global demand, consolidation, and corporate profit imperative.

All the while the small/medium farmers are squeezed more and more, everything rises in price while the buyers hardly budge on their prices
 

MongGrel

Lifer
Dec 3, 2013
38,466
3,067
121
I was just looking at the flier for the grocery store - need to get some ingredients for tonight's bbq chicken.

Prices:
Boneless skinless chicken breast: $1.77/lb, limit 100 pounds
Whole New York Strips: $5.77/lb, limit 100 pounds
Tony's Pizza $1.98 each
McCadam's or Cuba (well respected western NY brand) cheese: $1.98 for an 8oz block
Hot, fresh 16" pizza: $5.98
Chocolate milk: $1.50 / half gallon
Haddock Fillets $24.77 for 5 pounds
Eggs: $4/3doz
Duncan Hines cake mixes: $.88 each
US No 1 white potatoes: $1.25/ 5 lb bag
Case of 16oz bottles of water: $1.98
Apple Cider $1.50/half gallon
Deli sliced smoked ham $2.88/lb
Sugar: $1.68/4 pound bag
Ice cream: $2.98
1 pound butter: $2.88
bananas $.38/lb
Rotisserie chicken: $5.48



I could go on and on. Anyone think these prices are high? I don't. (And, for competition, there isn't another grocery store for 15 miles)

Yeah, ya have to keep an eye out, the wife is pretty good there for us.
 

Linux23

Lifer
Apr 9, 2000
11,370
741
126
most people don't have the time to sit around looking at the circulars nor have the time to drive out to 5 stores just to save a couple of pennies.
 

DrPizza

Administrator Elite Member Goat Whisperer
Mar 5, 2001
49,601
167
111
www.slatebrookfarm.com
most people don't have the time to sit around looking at the circulars nor have the time to drive out to 5 stores just to save a couple of pennies.

According to the "you saved" last night, it was well over $300 that I saved. Only looked at 1 circular, and only shopped at 1 store. Seems worth it to me.
 

ponyo

Lifer
Feb 14, 2002
19,688
2,810
126
One of my workers was telling me he can get ribeye for under $4/lb at some Hispanic grocery store. He used to work as executive chef so he knows his food but that just seems really low. Especially for USDA Choice. I've never shopped at Hispanic grocers. Is USDA Select ribeye even that cheap? Or are we talking schools and prison quality grade?
 

GagHalfrunt

Lifer
Apr 19, 2001
25,284
1,997
126
most people don't have the time to sit around looking at the circulars nor have the time to drive out to 5 stores just to save a couple of pennies.

You don't need to do either of those things. You just need to differentiate a good price from an average price from a bad price. You don't drive halfway across town to save 10 cents on chicken, you grow the single brain cell necessary to understand the benefit of buying extra chicken when it's on sale and not buying any when it's at regular price. Groceries are just like buying anything else, the educated consumer saves a bundle and the lazy morons get hosed.
 
sale-70-410-exam    | Exam-200-125-pdf    | we-sale-70-410-exam    | hot-sale-70-410-exam    | Latest-exam-700-603-Dumps    | Dumps-98-363-exams-date    | Certs-200-125-date    | Dumps-300-075-exams-date    | hot-sale-book-C8010-726-book    | Hot-Sale-200-310-Exam    | Exam-Description-200-310-dumps?    | hot-sale-book-200-125-book    | Latest-Updated-300-209-Exam    | Dumps-210-260-exams-date    | Download-200-125-Exam-PDF    | Exam-Description-300-101-dumps    | Certs-300-101-date    | Hot-Sale-300-075-Exam    | Latest-exam-200-125-Dumps    | Exam-Description-200-125-dumps    | Latest-Updated-300-075-Exam    | hot-sale-book-210-260-book    | Dumps-200-901-exams-date    | Certs-200-901-date    | Latest-exam-1Z0-062-Dumps    | Hot-Sale-1Z0-062-Exam    | Certs-CSSLP-date    | 100%-Pass-70-383-Exams    | Latest-JN0-360-real-exam-questions    | 100%-Pass-4A0-100-Real-Exam-Questions    | Dumps-300-135-exams-date    | Passed-200-105-Tech-Exams    | Latest-Updated-200-310-Exam    | Download-300-070-Exam-PDF    | Hot-Sale-JN0-360-Exam    | 100%-Pass-JN0-360-Exams    | 100%-Pass-JN0-360-Real-Exam-Questions    | Dumps-JN0-360-exams-date    | Exam-Description-1Z0-876-dumps    | Latest-exam-1Z0-876-Dumps    | Dumps-HPE0-Y53-exams-date    | 2017-Latest-HPE0-Y53-Exam    | 100%-Pass-HPE0-Y53-Real-Exam-Questions    | Pass-4A0-100-Exam    | Latest-4A0-100-Questions    | Dumps-98-365-exams-date    | 2017-Latest-98-365-Exam    | 100%-Pass-VCS-254-Exams    | 2017-Latest-VCS-273-Exam    | Dumps-200-355-exams-date    | 2017-Latest-300-320-Exam    | Pass-300-101-Exam    | 100%-Pass-300-115-Exams    |
http://www.portvapes.co.uk/    | http://www.portvapes.co.uk/    |