bought 60 lb of apples. going to make some fresh pressed juice, some cider and some pies and crumbles, yum yum.
$150 for that? You must be mad to spend so much on that. What's so special about it that something 1/3 the price couldn't do the same and don't give me that gobbledygook marketing bs listed on the website.
180 normally but on sale for 130.
The biggest advantages besides quality materials are weight and pack size. Just like down, synthetic insulation comes in different grades (of loft), and you gotta pay for the best weight to warmth ratio. That's what you are paying for.
Stuff like the wear as a cape so you can use your hands without losing the blanket, are just nice thoughtful add ons but really not what you are paying for. You are paying for the right blend of warmth, to weight, to size, to durability factor with the materials used.
This could be a luxury item you take backpacking for some people. Or it's just light and small to carry to outdoor events, like concerts or picnics.